Czy okna moga byc przyczyna wilgoci w domu

Wilgoć w mieszkaniu, czyli cichy zabójca

Wilgoć w mieszkaniu to bardzo niekorzystne zjawisko, które może prowadzić do różnych przykrych konsekwencji, w tym pogorszenia się stanu naszego zdrowia.  Pomieszczenia, w których jest wilgotno, a na dodatek ciepło, sprzyjają powstawaniu pleśni i grzybów. Długotrwałe przebywanie w takich miejscach, przyczynia się do alergii, migren oraz różnych dolegliwości układu oddechowego, sprzyjających ogólnemu rozstrojowi zdrowia.

Co może być powodem wilgoci w domu? 

Najczęstszym powodem powstawania i utrzymywania się wilgoci jest po prostu niewłaściwa eksploatacja mieszkania, głównie za sprawą zaburzenia prawidłowej wentylacji i cyrkulacji powietrza, przesłaniania powierzchni kaloryferów, braku wietrzenia w sytuacjach wzmożonego parowania (podczas kąpieli czy gotowania), a także złego doboru okien bądź ich nadmiernego doszczelniania.

Szczelny nie znaczy lepszy

Producenci często prześcigają się w dążeniu do uzyskania maksymalnej szczelności okien i zapewnianiu potencjalnych klientów, że przełoży się to na poprawę izolacji termicznej, a w efekcie na niższe rachunki na ogrzewania. Niestety nie jest to podejście właściwe, ponieważ jednocześnie przyczynia się to do zaburzenia wentylacji i cyrkulacji powietrza, nasze mieszkanie przestaje „oddychać”, a dalsze tego konsekwencje zostały przedstawione na wstępie. W pomieszczeniach mieszkalnych zwykle funkcjonuje naturalny, tzw. grawitacyjny system wentylacji, oparty na układzie specjalnych kratek/otworów wentylacyjnych. Aby jednak system ten mógł działać prawidłowo, niezbędnym elementem do tego są okna, które nie mogą być w 100% szczelne. Problem przybrał na sile, kiedy stare okna drewniane zaczęły być wypierane przez technologię okien PCV z wbudowanymi uszczelkami. Obecnie na rynku funkcjonują już nowe rozwiązania, które zmniejszają bądź całkowicie likwidują wytwarzanie się niekorzystnego mikroklimatu w naszych mieszkaniach. Można wybrać okna z funkcją mikrowentylacji, którą uzyskuje się poprzez zastosowanie – na etapie produkcji – specjalnych okuć zmniejszających docisk uszczelek. Innym powszechnym rozwiązaniem są nawiewniki, czyli zamaskowane niewielkie otwory w ramie okiennej, które służą naturalnej wymianie powietrza. Osoby, które posiadają okna starego typu, w jakich nie przewidziano takich rozwiązań, często decydują się na nacinanie lub wycinanie niewielkich fragmentów uszczelki albo zlecają wykonanie i montaż wspomnianych nawiewników. Niezależnie od wszystkiego, warto również okresowo najzwyczajniej przewietrzyć mieszkanie, otwierając okna na oścież.