Blog

Czynniki sprzyjajace powstawaniu wilgoci w mieszkaniu
Blog

Czynniki sprzyjające powstawaniu wilgoci w mieszkaniu

Wilgoć na ścianach, a co za tym idzie pojawiający się razem z nią nalot pleśni, jest istotnym problemem natury estetycznej oraz zdrowotnej. Walka z nimi niewątpliwie jest zadaniem bardzo trudnym, wymagającym i nieraz bardzo kosztownym. Zastanówmy się zatem, jakie są czynniki sprzyjające pojawieniu się wilgoci oraz pleśni w naszych domach, i jak temu istotnemu problemowi zapobiec. Odpowiedzi na te pytania postaramy się poszukać w naszym artykule. Zapraszamy do lektury.

Wilgoć z zewnątrz

Wilgoć do naszych domów i mieszkań może docierać z zewnątrz. Przyczynić się do tego może wiele sytuacji. Spośród można wymienić między innymi:

  • Przeciekający dach – jedną z możliwych dróg docierania wilgoci do domu są różnego rodzaju nieszczelności pokrycia dachowego. Przyczyna ta należy do jednych z częściej występujących, szczególnie w przypadku domków mieszkalnych oraz mieszkań znajdujących się na najwyższych piętrach.
  • Nieszczelna instalacja rynnowa – kolejną z dróg docierana wilgoci do naszych mieszkań są nieszczelne rynny. Skutkuje to bezpośrednio podciekaniem wody pod tynk pokrywający ściany i przenikanie poprzez nie wilgoci do wnętrza domu.

Wilgoć z wewnątrz

Wilgoć w naszych domach i mieszkaniach może mieć swoje źródło wewnątrz nich. Podobnie, jak w przypadku opisywanej wyżej wilgoci z zewnątrz, w tym przypadku przyczyn tego stanu rzeczy może być bardzo wiele. Spośród nich można z pewnością wymienić:

  • Przeciekającą instalację grzewczą lub wodno-kanalizacyjną – jedna z częstszych przyczyn nagłego pojawienia się wilgoci na ścianach.
  • Zbyt słabe wietrzenie domu i niesprawna wentylacja – zbyt rzadkie otwierania okien, szczególnie w zimie oraz niesprawna wentylacja są w stanie bardzo szybko doprowadzić do tak dużego wzrostu wilgotności, iż na ścianach pojawiają się mokre plamy, a zaraz za nimi brunatne wykwity szkodliwej dla zdrowia pleśni.

Podsumowując, wilgoć w domu i w mieszkaniu może mieć swoje źródło zarówno na zewnątrz budynku, jak i w jego środku. W przypadku jej pojawienia się należy zawsze dokładnie poszukać jej źródła, nim dojdzie do pojawienia się pleśni.

Osuszanie mieszkania – dlaczego warto powierzyć je specjalistom?
Blog

Osuszanie mieszkania – dlaczego warto powierzyć je specjalistom?

Krąży przekonanie, że każdy właściciel mieszkania w bloku chociaż raz kogoś zaleje i chociaż raz zostanie zalany. Zalanie mieszkania to wypadek losowy, który może przynieść tragiczne skutki. Jeżeli nie opanujemy tego w porę, będziemy narażeni na niemałe koszty. Może dojść do uszkodzenia ścian, podłogi, stropu. Ucierpieć może również zdrowie. Zawilgocone miejsca to doskonała sytuacja do rozwoju szkodliwej pleśni.Czytaj więcej

Dlaczego po budowie nalezy osuszyc dom
Blog

Dlaczego po budowie należy osuszyć dom?

Osuszanie domu po budowie jest bardzo ważnym etapem, który w żadnym razie nie może zostać przez nas pominięty. Zaniedbania w tym obszarze będą pokutowały w przyszłości i generowały dodatkowe koszty. Co ważne, oprócz problemów z tynkowaniem, malowaniem oraz późniejsza eksploatacją budynku, niedosuszone ściany mogą prowadzić do rozwoju pleśni – groźnego dla naszego zdrowia, a nawet życia grzyba.

Osuszanie domu po budowie – na co zwrócić uwagę?

Najczęściej osuszanie domu po budowie odbywa się na zasadzie kombinacji dwóch wzajemnie uzupełniających się czynników – temperatury oraz przepływu powietrza. W tym miejscu należy zaznaczyć, że prowadzenie tego procesu w sposób zbyt intensywny, podobnie jak nie prowadzenie go w ogóle jest bardzo niekorzystne.

W pierwszym okresie osuszania domu po budowie proces ten przebiega stosunkowo szybko. Ma to związek z pociąganiem wody z głębszych warstw ściany ku jej powierzchni, a następnie szybkim jej odparowaniu. Na tym właśnie etapie nie należy przesadzić z temperaturą i nadmiernym przeciągiem. Paradoksalnie bowiem wydłuży to cały proces – przesuszona warstwa zablokuje proces pociągania wilgoci z głębi.

Po wstępnym przeschnięciu budynku, gdy wilgoć jest zlokalizowana wyłącznie powierzchownie, parametry suszenia mogą być zwiększone. Ostatecznie cały proces, w zależności od wstępnych warunków i pogody, powinien trwać średnio kilka tygodni.

Osuszanie domu po budowie – metod

W porze letniej nie ma potrzeby stosowania dodatkowych metod osuszania. Wystarczające będzie nieblokowanie ruchu powietrza i ochronna przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. W innych przypadkach można się wspomagać dodatkowymi urządzeniami.

  • Osuszacze elektryczne – urządzenia wymuszające ruch powietrza i oczyszczające je z wilgoci. Ich działanie jest znacznie wydajniejsze niż tradycyjnego suszenia przez wietrzenie. Minusem jest wysoki koszt oscylujący w okolicach 60 zł za dobę pracy.
  • Osuszacze kondensacyjne – urządzenia te mogą być traktowane jako forma wspomagania osuszania. Nie zastąpią wpływu temperatury i ruchu powietrza, ale mogą ten proces nieco przyspieszyć.
Ozonowanie po pożarze - jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu?
Blog

Ozonowanie po pożarze – jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu?

Likwidacja szkód po pożarze niestety zajmuje sporo czasu, ponieważ zazwyczaj należy przeprowadzić generalny remont mieszkania. Jednak usunięcie widocznych uszkodzeń to tylko połowa sukcesu. Wbrew pozorom najtrudniejszą kwestią do realizacji jest usunięcie odoru pożaru. Wietrzenie pomieszczenia to niestety w tym wypadku za mało. Aby osiągnąć najlepsze efekty, należy zastosować ozonowanie pomieszczenia.Czytaj więcej

W jaki sposób usunąć wilgoć w nowo postawionym budynku?
Blog

W jaki sposób usunąć wilgoć w nowo postawionym budynku?

Osuszacze powietrza – ważna konieczność

Nowy dom po wybudowaniu wymaga odpowiedniego obchodzenia się z nim, zwłaszcza przez pierwszy rok po zakończeniu budowy. Ten okres ma wpływ na wiele czynników, które zaczną się pojawiać w domu. Jednym z nich jest pojawienie się wilgoci. Mimo tego, że dom został wybudowany zgodnie z planem i przy użyciu bardzo dobrych materiałówCzytaj więcej

Wilgoć pod posadzką – jak jej zaradzić?
Blog

Wilgoć pod posadzką – jak jej zaradzić?

Wilgoć w domu może pojawić się w wielu miejscach i z wielu przyczyn. Najłatwiejsza do opanowania jest wilgoć w murach pojawiająca się na ścianach, a najtrudniej z kolei będzie zaradzić wilgoci powstałej pod posadzką. Nie zawsze winne wilgoci jest zalanie pomieszczenia, na przykład w wyniku pęknięcia rury czy powodzi. Czytaj więcej

Na czym polega osuszanie budynków?
Blog

Na czym polega osuszanie budynków?

Zawilgocone ściany w domu mogą być przyczyną wielu problemów. Nie tylko powodują znacznie szybsze zużywanie się sprzętów domowych, ale również negatywnie wpływają na stan zdrowia domowników powodując groźne choroby.

Prace związane z osuszaniem budynków zawsze poprzedza ustalenie przyczyny występowania nadmiaru wilgoci. Przyczyny mogą być rozmaite a do najczęstszych należą:Czytaj więcej